Vanilka z Madagaskaru, kráľovná korenia odetá v čiernych zamatových šatách. Prvá časť

Veľmi ťažko by sme v dnešnom svete hľadali ľudí ktorý nepoznajú chuť vanilky . Jej krásna vôňa (okrem vanilkových vôní do áut) s ktorou sa už niekoľko desaťročí stretávame v zmrzline , jogurtoch a rôznych dezertoch si určite získala srdcia nejedného z nás. Za posledných pár rokov jej cena niekoľkonásobne vzrástla , čo malo za následok používanie umelo vytvoreného potravinárskeho vanilínu . Podľa extrakcie sa rozlišuje na prírodný a syntetický. Nebudem sa tu ale hrať na chemikov , ale ja poznám syntetickú len farbu :) . 

Vanilka z Madagaskaru dozrievanie

Podľa prieskumu obsahuje vanilkový struk viac ako štyristo rôznych komplexných zložiek. Vanilín je iba jedna z nich.

 

Pravá vanilka sa dnes pestuje po celom svete od Ázie cez Afriku až do Mexika kde začala aj jej História.

Ľudia z kmeňa Totonakov na pobreží Mexického zálivu boli pravdepodobne prvými, ktorý vanilku začali spracovávať a pestovať. Nikto mimo región Totonakov ani len netušil že vanilka existuje. Vanilkové struky brali ako ovocie zoslané bohom. Vanilka je stále v ich kultúre posvätná.

V roku 1450 si Aztékovia podmanili ľud Totonakov a prinútili ich vanilku odovzdávať .

Vanilka prvýkrát opustila Mexiko začiatkom roku 1500 na lodiach ktoré smerovali do Španielska. Pre jej krásnu vôňu bola vanilka určená na výrobu parfumov. To sa ale zmenilo v roku 1519 keď navštívil Hernando Cortes Aztéckeho kráľa Moctezumu , a ten mu ponúkol ich nápoj xocolatl. Bol to nápoj ktorý pozostával z kakaových bôbov , kukuričnej múky , medu a vanilkového struku . 

Hovorí sa, že aztécky cisár Moctezuma povedal, že xocolatl je „božský nápoj, ktorý v človeku buduje odolnosť a bojuje proti únave. Šálka ​​tohto vzácneho nápoja umožňovala jeho bojovníkom vydržať celý deň bez jedla. 

Cortés ale Aztécku ríšu dobyl , a spolu s vanilkou priniesol do Španielska aj čokoládu ako poklad z Nového Sveta .

Do polovice 19. storočia sa dovážala vanilka z Mexika ako luxusné korenie určené pre elitnú triedu.

Veľký dopyt po vanilke vyvolal doslova šialenstvo a preteky v tom či je možné odrezky vanilky presadiť do iných tropických oblastí . Vanilka rástla po všetkých koloniálnych záhradách kde sa jej prekvapujúco darilo , ale nikomu sa nepodarilo dosiahnuť vytvorenie vanilkového struku.

A tu nastáva ´´človek mieni , boh a príroda mení ´´ . Oplodniť vanilku vie len jedna malinká včielka Melipona ktorá pochádza z Mexika .

Každá rozprávka má svoj malý zázrak , a šťastný koniec. V tej vanilkovej to bol dvanásť ročný Edmond Albius dieťa , ktoré sa narodilo otrokom na ostrove Réunionu. Chlapec sa učil od záhradníka Beaumonta ktorý mu zasadil základy botaniky . Albius pomocou bambusovej palice zdvihol tenkú membránu oddeľujúcu prašník (mužský orgán) od stigmu (ženského orgánu) a jemne pritlačil peľ. Opeľovanie vanilky bolo na svete.

Opelovanie vanilky Madagaskar plantáž

 

 

 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie